Google versus Facebook

Odesílání pozvánek a přidávání do skupiny přátel kontaktů z adresáře Gmailu je jedním ze způsobu virového šíření se Facebooku. Avšak Google už nechce dál spolupracovat.

Gigant z Mountin View jako důvod uvádí neférový postoj sociální sítě. Sdílení zdrojů kontaktů je běžnou praxí na internetu. Problémem je, že Facebook rád využívá pomoc druhých, ale sám se nijak nerevanžuje - například, když používáme Twitter nemůžeme zjistit, kdo z našich přátel na Facebooku také používá tenhle mikroblog. Google věří, že tahle politika přivádí uživatele do "slepé uličky".

Mnozí pozorovatelé se domnívají, že Google ve skutečnosti nebojuje pro blaho uživatelů, ale začíná se svým hlavním konkurentem bitvu o internet. Služba Connect umožňuje uživatelům Facebooku automatické přihlášení na určitých stránkách a export dat z téhle sociální sítě. Tahle funkce umožnila FB získat dominantní postavení v síti.

Rozhodnutí Googlu má smysl a je docela oprávněné. Facebook, který dělá to samé, má trochu nejasné vysvětlení. Můžeme přenést kontakty z facebookového účtu do Yahoo Mail, Microsoft Hotmail a servisu Flickr. Jsou to ovšem vyjímky v Facebookové politice a je zřejmé, že vyplývají z obchodních vztahů, a né ze snahy o lepší funkčnost a pohodlí uživatelů.